TPSD107M016Y0100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 24
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm @ 100kHz
TPSD107M016Y0100
DigiKey Part Number
478-TPSD107M016Y0100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD107M016Y0100
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Voltage - Rated
16 V