TPSB476K006R0500
DigiKey Part Number
478-9085-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9085-1-ND - Cut Tape (CT)
478-9085-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB476K006R0500
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 1411
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 500mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V