TPSB156M016R0800 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1 237
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 5 649
Datasheet
Similar
Direct
Vishay Sprague
Direct
KEMET
Vishay Sprague
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 800mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB156M016R0800
DigiKey Part Number
478-9058-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB156M016R0800
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 1411
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V