TPSB156K016R0500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 2 412
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 3 150
Datasheet
Similar
Direct
Vishay Sprague
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 916
KEMET
In Stock: 370
KEMET
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 500mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB156K016R0500
DigiKey Part Number
TPSB156K016R0500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB156K016R0500
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 1411
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V