TPSA475K010H1400 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 2 959
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 1.4Ohm
TPSA475K010H1400
DigiKey Part Number
TPSA475K010H1400-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSA475K010H1400
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
10 V