TPSA156M006R1500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 2 575
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 122
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Direct
Vishay Sprague
Vishay Sprague
15 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric) 1.5Ohm
TPSA156M006R1500
DigiKey Part Number
TPSA156M006R1500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSA156M006R1500
Description
CAP TANT 15UF 20% 6.3V 1206
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V