TPCK475M003Q8000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 3 V 0402 (1005 Metric) 8Ohm @ 100kHz
TPCK475M003Q8000
DigiKey Part Number
TPCK475M003Q8000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPCK475M003Q8000
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 3V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Voltage - Rated
3 V