THJB106M016RJN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 2.8Ohm @ 100kHz
THJB106M016RJN
DigiKey Part Number
478-9000-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THJB106M016RJN
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8Ohm @ 100kHz