TCTAS0G227M8R-V1
DigiKey Part Number
478-TCTAS0G227M8R-V1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCTAS0G227M8R-V1CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCTAS0G227M8R-V1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTAS0G227M8R-V1
Description
AS- CASE / 227- CAP CODE / MN02
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 1206 (3216 Metric)
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
4 V