TCSOM1A106M8R-ZM1
DigiKey Part Number
478-TCSOM1A106M8R-ZM1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCSOM1A106M8R-ZM1CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCSOM1A106M8R-ZM1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSOM1A106M8R-ZM1
Description
CAP TANT POLY 10UF 10V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 0603 (1608 Metric) 300mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
M
Voltage - Rated
10 V