TCSOM0J476M8R-ZM1
DigiKey Part Number
478-TCSOM0J476M8R-ZM1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCSOM0J476M8R-ZM1CT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCSOM0J476M8R-ZM1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSOM0J476M8R-ZM1
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
48 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 0603 (1608 Metric) 300mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
M
Voltage - Rated
6.3 V