Image for TCQE476M035R0075E is not available
TCQE476M035R0075E
DigiKey Part Number
478-TCQE476M035R0075ETR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCQE476M035R0075ECT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCQE476M035R0075EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCQE476M035R0075E
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 75mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
35 V
Ratings
AEC-Q200
Type
Molded
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm @ 100kHz