TCNX476M035R0150
DigiKey Part Number
1253-1786-2-ND - Tape & Reel (TR)
1253-1786-1-ND - Cut Tape (CT)
1253-1786-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCNX476M035R0150
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated
35 V