TCNT476M016R0150
DigiKey Part Number
478-12498-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-12498-1-ND - Cut Tape (CT)
478-12498-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCNT476M016R0150
Description
CAP TANT POLY 47UF 16V 1411
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 150mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Voltage - Rated
16 V