TCN4477M016R0100E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TCN4477M016R0100E |
Description | CAP TANT POLY 470UF 16V 2924 |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2924 (7361 Metric) 100mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz |
Manufacturer KYOCERA AVX | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Series | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 2924 (7361 Metric) |
Capacitance 470 µF | Size / Dimension 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |
Voltage - Rated 16 V | Manufacturer Size Code 4 |