TCJB107M002R0070E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 48
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 3 602
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 1411 (3528 Metric), 1210 70mOhm @ 100kHz
TCJB107M002R0070E
DigiKey Part Number
TCJB107M002R0070E-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJB107M002R0070E
Description
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz