Image for TAP474K035CRS is not available
TAP474K035CRS
DigiKey Part Number
478-TAP474K035CRSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP474K035CRS
Description
CAP TANT 0.47UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 13Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.180" Dia (4.57mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.330" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
A
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
13Ohm @ 100kHz