TAJT105K016RNJ
DigiKey Part Number
TAJT105K016RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJT105K016RNJ
Description
CAP TANT 1UF 10% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 5Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TAJT105K016RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
16 V