TAJS105M016RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1 956
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 1 253
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
KEMET
KEMET
1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 15Ohm
TAJS105M016RNJ
DigiKey Part Number
TAJS105M016RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJS105M016RNJ
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJS105M016RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
16 V