TAJF227K006RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 4 242
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 4 196
Datasheet
Vishay Sprague
In Stock: 500
KEMET
KEMET
Vishay Sprague
220 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 300mOhm
TAJF227K006RNJ
DigiKey Part Number
TAJF227K006RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJF227K006RNJ
Description
CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJF227K006RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
F
Voltage - Rated
6.3 V