TAJF107M016SNJ
DigiKey Part Number
478-TAJF107M016SNJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJF107M016SNJ
Description
CAP TANT 100UF 20% 16V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 400mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
TAJF107M016SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V