TAJD157K006TNJV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 2 848
Datasheet
150 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm @ 100kHz
TAJD157K006TNJV
DigiKey Part Number
478-TAJD157K006TNJVTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJD157K006TNJV
Description
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TAJD157K006TNJV Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
6.3 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm @ 100kHz
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C