TAJC225M050RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 661
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 222
Similar
Similar
KEMET
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2312 (6032 Metric) 3Ohm
TAJC225M050RNJ
DigiKey Part Number
TAJC225M050RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJC225M050RNJ
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 50V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJC225M050RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
50 V