TAJC156K016SNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 510
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 400
Upgrade
KEMET
Similar
Vishay Sprague
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 1.8Ohm
TAJC156K016SNJ
DigiKey Part Number
TAJC156K016SNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJC156K016SNJ
Description
CAP TANT 15UF 10% 16V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJC156K016SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
16 V