TAJB156M020RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 3 709
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
Direct
KEMET
Similar
Vishay Sprague
15 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 1411 (3528 Metric), 1210 2Ohm
TAJB156M020RNJ
DigiKey Part Number
TAJB156M020RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJB156M020RNJ
Description
CAP TANT 15UF 20% 20V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJB156M020RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V