TAJA225K016SSJV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 6.5Ohm @ 100kHz
TAJA225K016SSJV
DigiKey Part Number
478-TAJA225K016SSJVTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJA225K016SSJV
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJA225K016SSJV Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.5Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
16 V