TAJA106K016YNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 189 387
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 4 824
Datasheet
Vishay Sprague
Similar
Vishay Sprague
Similar
KEMET
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 3Ohm
TAJA106K016YNJ
DigiKey Part Number
TAJA106K016YNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJA106K016YNJ
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJA106K016YNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V