TAJA105M016SNJ
DigiKey Part Number
478-TAJA105M016SNJTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAJA105M016SNJCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TAJA105M016SNJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJA105M016SNJ
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 1206
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 11Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
TAJA105M016SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
11Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
16 V