TAJA105K016RNJ
DigiKey Part Number
478-1649-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-1649-1-ND - Cut Tape (CT)
478-1649-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJA105K016RNJ
Description
CAP TANT 1UF 10% 16V 1206
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 11Ohm
EDA/CAD Models
TAJA105K016RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
11Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V