SR895E105MARTR1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SR895E105MARTR1-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SR895E105MARTR1 |
Description | CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature 10°C ~ 85°C |
Mfr | Applications |
Series | Mounting Type |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case Radial |
Part Status Active | Size / Dimension 0.215" L x 0.125" W (5.46mm x 3.18mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.260" (6.60mm) |
Tolerance ±20% | Lead Spacing 0.200" (5.08mm) |