SR767C104KAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
In Stock: 306
0.1 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR767C104KAR
DigiKey Part Number
SR767C104KAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR767C104KAR
Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.500" L x 0.175" W (12.70mm x 4.45mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.560" (14.22mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.400" (10.16mm)