SR591C104KARTR1
DigiKey Part Number
478-11043-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11043-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR591C104KARTR1
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)