SR405C225KARTR1
DigiKey Part Number
478-SR405C225KARTR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-SR405C225KARTR1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR405C225KARTR1
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.460" (11.68mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)