SR305C105KARTR1
DigiKey Part Number
478-SR305C105KARTR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-SR305C105KARTR1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR305C105KARTR1
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR305C105KARTR1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)