SR305A103JAR
DigiKey Part Number
478-SR305A103JAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR305A103JAR
Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL
Detailed Description
10000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)