SR302C683KARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 29
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 293
0.068 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR302C683KARTR1
DigiKey Part Number
SR302C683KARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR302C683KARTR1
Description
CAP CER 0.068UF 200V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)