SR301E105ZARTR1
DigiKey Part Number
SR301E105ZARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR301E105ZARTR1
Description
CAP CER 1UF 100V Z5U RADIAL
Detailed Description
1 µF -20%, +80% 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
-20%, +80%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)