SR291C104KAR
DigiKey Part Number
478-SR291C104KAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR291C104KAR
Description
CAP CER RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR291C104KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)