SR217C103KAR
DigiKey Part Number
478-7716-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR217C103KAR
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Detailed Description
10000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR217C103KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)