SR215E474MARTR1
DigiKey Part Number
478-7346-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7346-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR215E474MARTR1
Description
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL
Detailed Description
0.47 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)