SR215C683KARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 711
Direct
TDK
In Stock: 886
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
In Stock: 419
Murata Electronics
KEMET
In Stock: 955
TDK
In Stock: 864
0.068 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR215C683KARTR1
DigiKey Part Number
SR215C683KARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR215C683KARTR1
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)