SR212A101FAATR1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
100 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR212A101FAATR1
DigiKey Part Number
478-SR212A101FAATR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR212A101FAATR1
Description
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)