SR211C472KARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Direct
KEMET
KEMET
TDK
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR211C472KARTR1
DigiKey Part Number
SR211C472KARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211C472KARTR1
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)