SR211C102KAR
DigiKey Part Number
478-4861-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211C102KAR
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR211C102KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)