SR211A1R0CARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 100
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Similar
1 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR211A1R0CARTR1
DigiKey Part Number
SR211A1R0CARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211A1R0CARTR1
Description
CAP CER 1PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±0.25pF
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)