SR211A102JAR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 461
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 17 055
Direct
TDK
In Stock: 615
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
Upgrade
KEMET
KEMET
In Stock: 797
TDK
In Stock: 931
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR211A102JAR
DigiKey Part Number
478-4859-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211A102JAR
Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR211A102JAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)