SR207C152JAR
DigiKey Part Number
SR207C152JAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR207C152JAR
Description
CAP CER 1500PF 500V X7R RADIAL
Detailed Description
1500 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)