SR201C333KAR is out of stock and can be placed on backorder.
KEMET
KEMET
TDK
TDK
In Stock: 115
0.033 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR201C333KAR
DigiKey Part Number
478-4856-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201C333KAR
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR201C333KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)