SR201C153KAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
Direct
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
KEMET
KEMET
In Stock: 449
TDK
In Stock: 750
In Stock: 400
Murata Electronics
Murata Electronics
0.015 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR201C153KAR
DigiKey Part Number
SR201C153KAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201C153KAR
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)