SR201A471JARTR2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Upgrade
Similar
Similar
KEMET
470 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR201A471JARTR2
DigiKey Part Number
SR201A471JARTR2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201A471JARTR2
Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)